کشور مونته نگرو

کشور مونته نگرو

کشور مونته نگرو، کشوری با طبیعت زیبا در اروپا است. مونته نگرو به معنای “کوه سیاه” می باشد و گفتنی است قدمت این شهر به قرن 9 باز می گردد. گرچه مونته نگرو هنوز به آن حدی که باید بین گردشگران ایرانی شناخته شده نیست، اما می توان گفت یکی از مناطق گردشگری ناب در قاره اروپا به حساب می آید.

کشور مونته نگرو

کشور مونته نگرو، کشوری با طبیعت زیبا در اروپا است. مونته نگرو به معنای “کوه سیاه” می باشد و گفتنی است قدمت این شهر به قرن 9 باز می گردد. گرچه مونته نگرو هنوز به آن حدی که باید بین گردشگران ایرانی شناخته شده نیست، اما می توان گفت یکی از مناطق گردشگری ناب در قاره اروپا به حساب می آید.

معنی و مفهوم پرچم مونته نگرو

پرچم مونته نگرو، دارای زمینه قرمز و همچنین نماد ملی این کشور (شیر طلایی) در مرکز خود می باشد. این پرچم برای اولین بار در سال 2004، به تصویب رسید.

مونته نگرو، واقع در دریای آدریاتیک است. ای کشور همچنین از جنوب شرقی با دریای آدریاتیک، از غرب با کرواسی، از شمال با غربی بوسنی و هرزگوین، از شمال شرقی با صربستان و از جنوب شرقی با آلبانی هم مرز می باشند. همچنین به دلیل هم جواری با بالکان و دریای آدریاتیک و شرایط خوب زیست محیطی تنوع زیستی در این کشور بسیار بالا است. از معروف ترین رودهای مونت نگرو می توان به رود تارا اشاره کرد. و بر اساس آمار بیش از درصد از مساحت این کشور درارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد

 

 

شرایط عمومی سرمایه گذاری در مونته نگرو

مونته نگرو کشوری واقع در بخش جنوبی و جنوب شرقی اروپا می باشد. در اطراف این کشور، کشور های بوسنی-هرزگوین، صربستان، کوزوو، آلبانی و کرواسی واقع شده اند. مساحت کشور مونته نگرو 13.812 کیلومتر مربع می باشد و جمعیت این کشور تنها حدود 620 هزار نفر است. بسیاری از افراد می پرسند چرا سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو؟ در پاسخ به سوال این عزیزان می بایست عرض نماییم که کشور مونته نگرو به دلیل تسهیلاتی که برای متقاضیان جهت اخذ شهروندی مونته نگرو از طریق سرمایه گذاری وضع نموده است، یکی از مقاصد محبوب برای بسیاری از افراد متمول که تمایل دارند پس از سرمایه گذاری، پاسپورت کشوری را دریافت کنند می باشد.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مونته نگرو

یکی از مواردی که افراد هنگام بررسی شرایط سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو به آن توجه ویژه ای دارند، شرایط اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در Monte Negro می باشد. در رابطه با این کشور می بایست عرض نماییم که اخذ اقامت و همچنین اخذ پاسپورت مونته نگرو از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر می باشد. متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو را دارند می توانند از طریق پروسه های ثبت شرکت و کارآفرینی در مونته نگرو، اقامت این کشور را دریافت نموده و جهت اخذ شهروندی مونته نگرو از طریق سرمایه گذاری به صورت مستقیم نیز می توانند از طریق خرید ملک در این کشور اقدام نمایند. این نکته نیز لازم به ذکر است که روش هایی که می توان از طریق آنها اقامت دریافت نمود در نهایت منجر به اقامت دائم و تابعیت خواهند شد اما روش هایی نظیر خرید اوراق قرضه در مونته نگرو منجر به اخذ اقامت نمی شود اما متقاضیان می توانند از این روش نیز سرمایه گذاری نمایند.

 

پایتخت و همچنین بزرگترین شهر مونته نگرو، پودگویسا می باشد. همچنین شهر ستینیه به عنوان پایتخت تاریخی این کشور سناخته می شود.مونته نگرو کشوری کم جمعیت است و بر طبق آمار قابل استناد سال 2018، جمعیت این کشور معادل 624.285 می باشد.

براساس آمار، ترکیب نژادی مردم مونته نگرو به شرح زیر می باشد:

مونته نگرین ها : 45 درصد-صرب ها : 29 درصد-بوسنیایی ها : 8.6 درصد-آلبانیایی : 4.9 درصد-رومی ها : 1 درصد-کروات ها : 1 درصد

امروزه مونته نگرو جامعه ای منحصر به فرد از مسلمانان و مسیحیان را شامل می شود. براساس آمار، دین اصلی مردم این کشور مسیحیت است و تقریبا 75 درصد مردم این کشور ( 70 درصد ارتدوکس و 4 درصد کاتولیک ) مسیحی هستند و بعد از آن 21 درصد مردم نیز پیرو دین اسلام می باشند.

زبان اصلی و رسمی مردم کشور مونته نگرو زبان مونته نگرویی می باشد. اما زبان های دیگری مانند صربی، بوسنیایی، آلبانب و کرواتی نیز در این کشور شنیده می شود. همچنین براساس برآورد آمار سال 2011، اکثریت مردم مونته نگرو زبان صربی را زبان مادری خود می دانند.

 

اقتصاد مونته نگرو

تا چند سال اخیر، می توانستیم اقتصاد مونته نگرو را اقتصادی مبتنی بر خدمات بدانیم اما اخیر ایت روند به اقتصاد مبتنی بر بازار تغییر یافته است. در مجموع می توان گفت این کشور حوزه بالکان شرایط اقتصادی مطلوبی ندارد و بر اساس آمار 9 درصد جمعیت کل این کشور در فقر مطلق زندگی می کنند. و نرخ بیکاری نیز معادل 22.5 درصد می باشد که خود نرخ بالایی به حساب می آید. و طی سیاست های اقتصادی اتخاذ شده، ثروتمندان ثروتمند تر و فقرا فقیرتر شده اند.

واحد پول کشور مونته نگرو، مانند اکثر کشورهای حوزه اروپا یورو می باشد.

پارک ملی بیوگراد سکاگورا

این پارک ملی جزء کوچکترین پارک های مونته نگرو می باشد، با این چال وجود درختانی با قدمت بیشتر از 500 سال جذابیت منحصر به فردی به این منطقه بخشیده است.

پارک جنگلی دومیتور

این دهکده کوهستانی مکان مناسبی برای اردوهای تفریحی، کوهنوردی و قایق سواری در آب های خروشان می باشد.

 

 

 

 

 

خرید ملک در مونته نگرو

بسیاری از افراد این سوال را می پرسند که چرا سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو؟ سرمایه گذاری در این کشور چه مزیتی دارد؟ حال نوبت به یکی از اصلی ترین روش های سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو که مد نظر اکثر افراد است یعنی خرید ملک در مونته نگرو می رسد. متقاضیان می توانند در این روش به صورت مستقیم تابعیت کشور مونته نگرو را دریافت کنند. در این روش شما می بایست مبلغ 100 هزار یورو را به عنوان کمک مالی به دولت این کشور اهدا نموده و سپس در مناطق شمالی و یا جنوبی این کشور ملک بخرید. اگر قصد خرید ملک در بخش شمالی این کشور را دارید می بایست در مناطقی که توسعه یافته نیستند مبلغ 250 هزار یورو سرمایه گذاری کنید و اگر قصد دارید در بخش جنوبی این کشور ساکن شوید، می توانید در مناطق توسعه یافته به ارزش 450 هزار یورو سرمایه گذاری نموده و تابعیت این کشور را دریافت نمایید

 

 

 

ثبت شرکت در مونته نگرو

در ادامه بحث سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو و سوال بسیاری از عزیزان مبنی بر چرا مونته نگرو؟ نوبت به ثبت شرکت در این کشور می رسد. ثبت شرکت در مونته نگرو منجر به اخذ اقامت این کشور می شود و نکته جالب نیز این موضوع است که پس از ثبت شرکت در این کشور، شرط حضور نیز نخواهید داشت. در ادامه به معرفی انواع شرکت در مونته نگرو می پردازیم:

شرکت مسئولیت محدود:

شرکت مسئولیت محدود یکی از حالت های ثبت شرکت است که در آن شرکا دارای مسئولیت محدود هستند. ثبت شرکت با مسئولیت محدود می تواند گزینه مناسبی برای افراد خارجی باشد زیرا سرمایه اولیه ای که برای ثبت این شرکت نیاز است تنها 1 یورو می باشد و این نوع شرکت می تواند توسط تنها یک نفر تاسیس گردد. شما در این روش می توانید خود را به عنوان کارمند استخدام نموده و اقامت مونته نگرو را دریافت کنید.

مشارکت عام:

در این روش، دو شریک جهت کسب سود شرکتی را تاسیس می کنند. در مشارکت عام، هر شریک منابع و سود را به اشتراک می گذارد ولی در عین حال مسئولیت حقوقی دارد. این موضوع بدین معناست که تمامی بدهی های شرکت می بایست توسط شرکا پرداخت گردد.

مشارکت محدود:بر خلاف مشارکت عام، شرکا در این نوع شرکت در قبال بدهی ها مسئولیت محدود دارند. حداقل یکی از شرکا به عنوان شریک اصلی که تصمیمات شرکت را می گیرد شناخته می شود و در قبال بدهی ها مسئول است. علاوه بر شریک اصلی، این نوع شرکت ها یک شریک محدود هم دارند که سرمایه گذار شرکت است اما در قبال بدهی ها مسئول نیست و تاثیری در روند تصمیم گیری شرکت ندارد.

شرکت سهامی مشترک:

این نوع شرکت توسط حداقل دو نفر تاسیس می شود و سهام شرکت می تواند توسط سهام داران خریداری شود. هر شخص با توجه به مقدار سهامی که در اختیار دارد، صاحب قسمتی از شرکت می باشد. در این روش، شما به عنوان سرمایه گذار مسئولیتی در قبال تعهدات شرکت ندارید ولی در ازای سرمایه ای که در شرکت گذاشته اید مسئولید. سرمایه اولیه ثبت شرکت در این روش 25 هزار یورو می باشد.

شعبه شرکت:

شرکتی که در مونته نگرو تاسیس نشده باشد اما قصد فعالیت در این کشور را دارد می تواند یک شعبه از شرکت خود را در این کشور تاسیس نماید و به فعالیت در این کشور مشغول شود.

 

کارآفرینی در مونته نگرو

در ادامه بحث سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو و سوال چرا مونته نگرو؟ نوبت به روش کارآفرینی می رسد. یکی از روش های سرمایه گذاری در مونته نگرو و اخذ اقامت این کشور، روش کارآفرینی می باشد. در این روش متقاضی اثبات می نماید که قصد دارد تا اقامت مونته نگرو را دریافت نمود و در این کشور کسب و کاری را راه اندازی نماید. کارآفرینی در مونته نگرو بسیار آسان تر از کشور های دیگر می باشد و در این روش حتی حداقل سرمایه ای نیز تعیین نگردیده است. هنگامی که صحبت از کارآفرینی می شود، شما می بایست تمامی شرایط کشور مد نظرتان را در نظر گرفته و پس از بررسی تمام جوانب، به ایجاد کسب و کار در کشور مد نظرتان مشغول شوید. در رابطه با سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو و کارآفرینی در این کشور، توصیه می گردد تا در صورتی که شرایط اقدام برای کشور های پیشرفته تر نظیر آلمان، اتریش و سوئیس را دارید، با راه اندازی کار در کشوری پیشرفته، سرمایه خود را افزایش داده و کسب و کار خود را راه بیاندازید.

مزایای سرمایه گذاری در مونته نگرو

سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو مزایای فراوانی دارد. از جمله این مزایا می توان به اخذ پاسپورت اروپایی در سریع ترین زمان ممکن از طریق خرید ملک اشاره نمود. شما می توانید با پاسپورت این کشور به 116 کشور در دنیا بدون ویزا سفر کنید. مونته نگرو در سال 2025 به عضویت اتحادیه اروپا در می آید و این موضوع می تواند افراد بسیاری را به اخذ پاسپورت مونته نگرو ترغیب کند. یکی دیگر از مزایای اخذ پاسپورت مونته نگرو این است که این کشور معاهده ای با کشور آمریکا دارد و افرادی که پاسپورت مونته نگرو را اخذ نموده اند می توانند از طریق ویزای E-2 به کشور آمریکا مهاجرت نموده و در این کشور کار کنند و سکونت گزینند. همچنین می توان از نرخ پایین مالیات در این کشور به عنوان یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو اشاره نمو

معایب سرمایه گذاری در مونته نگرو

حال نوبت به بررسی معایب سرمایه گذاری در کشور مونته نگرو می رسد. مونته نگرو نرخ بیکاری بالایی دارد و این موضوع می تواند برای افرادی که قصد دارند تا در این کشور سرمایه گذاری نمایند، قابل تامل باشد. همچنین از دیگر معایب سرمایه گذاری این کشور می توان به نرخ مصادره اموال در این کشور اشاره نمود که در مقایسه با کشور های برتر دنیا بیشتر است. به طور کلی شاید بتوان از روش خرید ملک این کشور به عنوان روشی ایده آل یاد نمود و باقی گزینه ها با توجه به اینکه کشور مونته نگرو در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه شنگن نیست، توصیه نمی گردند و به متقاضیان پیشنهاد می گردد تا در صورتی که قصد دارند از روش های دیگر اقدام نمایند، کشور های پیشرفته تر را در نظر داشته باشند.