هزینه زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس

یکی از مهم¬ترین مسائلی که از سوی متقاضیان مهاجرت به قبرس در نظر گرفته می¬شود هزینه زندگی و تحصیل در قبرس است.

 

هزینه زندگی و تحصیل در قبرس

هزینه زندگی و تحصیل در قبرس

یکی از مهم­ترین مسائلی که از سوی متقاضیان مهاجرت به قبرس در نظر گرفته می­شود هزینه زندگی و تحصیل در قبرس است. افرادی که تمایل دارند به کشور قبرس مهاجرت کنند پیش از هر اقدامی ابتدا باید در خصوص هزینه زندگی و تحصیل در قبرس اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند. در حال حاضر افراد بسیاری قبرس را به­عنوان کشوری برای ادامه تحصیل و یا زندگی انتخاب می­کنند و یکی از دلایل عمده این انتخاب برخورداری از دانشگاه­های برتر جهانی و کیفیت بالای آموزشی است.

افرادی که قصد ادامه تحصیل و یا زندگی در کشور قبرس را دارند باید ابتدا نسبت به شرایط و ویژگی­های زندگی و تحصیل در این جزیره مدیترانه­ای آگاهی داشته باشند. تحصیل در قبرس موجب می­شود تا متقاضیان از امکانات ویژه­ای برخوردار شوند که مهم ترین آن­ها دستیابی به بورسیه­های تحصیلی قبرس است. آب­وهوای معتدل و مطلوبی که در این کشور اروپایی وجود دارد موجب شده تا در طول سال افراد بسیاری برای زندگی و تحصیل وارد قبرس شوند. در ادامه هزینه زندگی و تحصیل در قبرس را به‌طور مفصل عنوان خواهیم کرد که بر اساس آن افراد می­توانند با آگاهی بیشتری اقامت این کشور اروپایی را دریافت کنند.

هزینه زندگی در قبرس

با توجه به گزارشاتی که وجود دارد هزینه زندگی در قبرس حدود 41.78 درصد نسبت به ایران بیشتر است. این در حالی است که هزینه اجاره منزل در این کشور در مقایسه با کشور ایران حدود 22.59 درصد کمتر است. افرادی که تمایل دارند غذای خود را در یکی از رستوران­های قبرس میل کنند با توجه به رستورانی که انتخاب می­کنند باید مبلغی در حدود 10 یورو را در نظر داشته باشند. البته این مبلغ تنها برای صرف غذا در رستوران­های ارزان­قیمت قبرس است و متقاضیان در صورت تمایل به‌صرف غذا در رستوران­های گران­قیمت باید مبلغ بیشتری را بپردازند.

چنانچه فردی تمایل داشته باشد بیگ مک در مک­دونالد استفاده کند باید مبلغ5.90 یورو را بپردازد. متقاضیان اقامت در کشور قبرس باید در نظر داشته باشند هزینه خرید مواد خوراکی و غذایی از سوپرمارکت­های قبرس حدود 22.45 یورو است که بر اساس می­توانند مواد غذایی موردنیاز برای یک هفته را خریداری کنند. هزینه حمل­ونقل در قبرس نیز حدود 3.42 یورو است که بسته به نوع وسیله نقلیه مورد استفاده تعیین می­شود. افرادی که تمایل دارند هزینه کمتری را برای استفاده از حمل­ونقل عمومی قبرس استفاده کنند می­توانند از مترو استفاده کنند. قیمت بلیط یک­طرفه مترو برای هر فرد تنها 1.50 یورو است که بسیار مقرون به صرفه بوده و متقاضیان می­توانند با خرید بلیت‌های هفتگی و یا ماهیانه قیمت کمتری را نیز بپردازند.

هزینه اجاره منزل در قبرس

متقاضیان زندگی و تحصیل در قبرس باید هزینه­ای را نیز جهت اجاره منزل در قبرس تعیین کنند. افرادی که تمایل دارند در کشور قبرس زندگی کنند در خصوص اجاره آپارتمانی با یک اتاق­خواب که در مرکز شهر واقع شده است ماهیانه باید مبلغ 354.63 یورو را به­عنوان اجاره پرداخت نمایند. این در حالی است که اجاره آپارتمان با یک اتاق­خواب در حومه شهر تنها 296.00 یورو هزینه دارد.

هزینه اجاره منزل در قبرس با توجه به ابعاد خانه و منطقه­ای که در آن واقع شده متفاوت است. افرادی که تمایل دارند آپارتمانی به سه اتاق­خواب را در مرکز شهر اجاره کنند باید مبلغ 530.54 یورو را به­عنوان اجاره‌بهای یک ماهه پرداخت کنند. در مقابل اجاره آپارتمانی با سه اتاق­خواب در حومه شهر تنها 440.99 یورو هزینه دارد که متقاضیان باید هرماه آن­ را پرداخت نمایند. با توجه به این شرایط چنانچه افراد بتوانند از سیستم حمل­ونقل عمومی استفاده کنند می­توانند خانه­ای را در حومه شهر اجاره کرده و هزینه زندگی و تحصیل در قبرس را بهتر مدیریت کنند.

هزینه خرید کفش و لباس در قبرس

افرادی که تمایل دارند در کشور قبرس اقامت داشته باشند باید برای خرید یک دست شلوار جین مبلغ 61.59 یورو را بپردازند. برای خرید لباس­های تابستانی که در فروشگاه­های زنجیره­ای به فروش می­رسد افراد باید مبلغ 34.21 یورو را بپردازند. هزینه خرید کفش و لباس در قبرس نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر پایین بوده و متقاضیان اقامت در این جزیره مدیترانه­ای باید مبلغ 74.80 یورو را جهت خرید یک جفت کفش پیاده­روی با مارک نایک در نظر داشته باشند. خرید یک جفت کفش چرم مردانه در کشور قبرس هزینه­ای در حدود 80.70 یورو به دنبال خواهد داشت.

هزینه تحصیل در قبرس

متقاضیان تحصیل و زندگی در قبرس باید مبلغی را نیز به­عنوان هزینه تحصیل در قبرس در نظر داشته باشند. دانشجویانی که از کشورهای دیگر پذیرش دانشگاه­های قبرس را دریافت می­کنند باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه­های قبرس مبلغی در حدود 4178 یورو را در نظر داشته باشند. هزینه­ای که دانشجویان علاقه­مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید بپردازند حدود 3158 یورو بوده و این مبلغ برای متقاضیان تحصیل در دوره دکتری 5228 یورو است.

دانشجویان متقاضی تحصیل در قبرس باید مبالغ تعیین شده در قالب هزینه تحصیل در قبرس را به­صورت زیر پرداخت نمایند و توجه داشته باشند که هزینه­های پرداخت شده قابل بازگشت نیست. هزینه تقاضای پذیرش از دانشگاه­های قبرس 52 یورو بوده و متقاضیانی که درخواست مهاجرت M58 را دارند باید 86 یورو بپردازند. هزینه­ای که برای بیمه باید پرداخت شود 170 یورو است و دانشجویان باید مبلغ 342 یورو را نیز به­عنوان تضمین پرداخت کنند.

دانشجویانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی قبرس نشده باشند و یا مدارک آن­ها ناقص باشد می­توانند بخشی از هزینه­های پرداختی به دانشگاه انتخاب شده در قبرس را دریافت کنند. در این حالت دفتر ثبت­نام دانشگاه مبلغ 175 یورو را از کل هزینه­ای که توسط دانشجویان متقاضی پرداخت شده کم خواهد کرد و باقی­مانده را به دانشجویان برمی­گرداند. در خصوص دانشجویانی که مراحل ثبت­نام در دانشگاه قبرس را انجام داده و موفق به دریافت ویزای تحصیلی شده­اند چنانچه به هر دلیلی موفق به حضور در کشور قبرس نشوند باید در نظر داشته باشند که مبلغ 175 یورو جهت هزینه­های بانکی و صدور ویزا و مبلغ 342 یورو نیز جهت تضمین از هزینه­های پرداخت شده کسر شده و باقی هزینه به دانشجوی متقاضی عودت داده خواهد شد.

آن دسته از دانشجویانی که موفق به طی مراحل ثبت­نام و اخذ ویزای تحصیلی قبرس شده­اند چنانچه پس از ورود به دانشگاه انتخابی در قبرس از تحصیل انصراف دهند باید مبلغ 175 یورو را بابت هزینه بانکی و صدور ویزا و 342 یورو را بابت تضمین کسر کرده و باقی هزینه پرداخت شده خود را دریافت کنند.