نحوه گرفتن ویزا

نحوه گرفتن ویزا

ویزا چیست؟ ویزا سندی رسمی است که به حامل اجازه می دهد به طور قانونی وارد کشور خارجی شود.

نحوه گرفتن ویزا در کشور های مختلف

ویزا چیست؟

ویزا سندی رسمی است که به حامل اجازه می دهد به طور قانونی وارد کشور خارجی شود. ویزا معمولاً در گذرنامه به صورت مهر و یا استیکر چسبانده می شود. انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که هر یک از این دو کشور دارای حقوق متفاوتی در کشور میزبان هستند. ویزا ها انواع مختلفی دارند مانند ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای تجاری، ویزای اردواج، ویزای الکترونیکی، ویزای ترانزیت. هر ویزا مدارک مخصوص به خود را دارد که این مدارک از سوی سفارت خانه و یا کنسولگری ها اعلام می شود. متقاضی اخذ ویزا، باید مدارک خود را به همان ترتیب که سفارت اعلام کرده تنظیم کند و نقص در ارائه مدارک و یا جعلی بودن مدارک، منجر به رد شدن درخواست ویزا خواهد شد. مدارکی که از سوی سفارت برای اخذ ویزای مربوطه اعلام می شود باید ترجمه شده به زبان رسمی آن کشور باشد.

 

انواع ویزاها

همانطور که ذکر شد، ویزا انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز متقاضی صادر می شود. در این قسمت به توضیح انواع ویزا های موجود می پردازیم.

ویزای مسافرتی / توریستی

ویزاهای سفر به شخص اجازه می دهد تا فقط برای اهداف توریستی و تفریحی وارد یک کشور خارجی شود و برای مدت زمان مشخصی اقامت داشته باشد. این ویزا ها به دارنده، حق کار یا انجام فعالیت های تجاری در کشور میزبان را نمی دهد

شرایط گرفتن ویزای توریستی یا گردشگری

ویزای توریستی و یا گردشگری، با هدف گردشگری و دیدار از کشوری مشخص صادر می‌شود و فرد متقاضی می‌تواند در بازه زمانی مشخص شده، به آن کشور سفر کند. برای دریافت ویزای توریستی باید بلیط رفت و برگشت هواپیما، واچر هتل و تمکن مالی با توجه به تعداد روز‌های اقامت ارائه کنید. شما باید به افسر ویزا ثابت کنید که از پس هزینه‌های روزانه و زندگی در کل مدت زمان اقامت در کشور مقصد برمی آیید. ویزای توریستی معمولا در قالب سینگل یا یک بار ورود، دبل و یا دو بار ورود و مولتیپل و یا چند بار ورود و با توجه به اهداف اعلام شده از سوی متقاضی، صادر می‌شود. برای دریافت ویزای توریستی، با تکمیل فرم‌های مربوطه و آماده سازی مدارک، منتظر وقت سفارت باشید و در زمان مصاحبه، مدارک درخواستی را تحویل افسر ویزا دهید.

ویزای دیدار بستگان و نزدیکان

دریافت این نوع ویزا بسته به کشوری که قصد عزیمت به آن را دارید متفاوت است اما به طور کلی برای دیدار از بستگان مسیر ساده‌تری طی می‌شود. بستگان شما با مراجعه به کنسولگری در کشور مقصد می‌توانند برای شما یک دعوت‌نامه ایجاد کنند که مبنی بر آن می‌توانید نسبت به اخذ ویزا اقدام کنید.

ویزای کاری

ویزای کار برای افرادی که مایل به استخدام یا فعالیت های تجاری در کشور میزبان هستند الزامی است. انواع مختلفی از ویزاهای کاری وجود دارد که به ماهیت کار و مدت اقامت بستگی دارد. به عنوان مثال، ویزاهای تعطیلات کار، به افراد اجازه می دهد هنگام سفر به طور موقت کار خود را انجام دهند و یا ویزای جست و جوی کار به متقاضی اجازه پیدا کردن کار در بعضی کشور ها را می دهد.

ویزای تجاری

ویزای تجاری به دارنده اجازه می دهد بدون پیوستن به بازار کار آن کشور، به کشور میزبان وارد شود و به فعالیت های تجاری بپردازد. به عنوان مثال، شخص برای سفر به یک کشور و حضور در یک کنفرانس تجاری شرکت کند، ممکن است نیاز به ویزای تجاری داشته باشد. بازدید کننده معمولاً باید نشان دهد که درآمدی از کشور دریافت نمی کند.

دریافت ویزاهای تجاری و کاری

برای دریافت ویزای کاری مسیر دشوار‌تری پیش رو است. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که از طرف یک اداره یا سازمان به عنوان نیروی کار پذیرفته شده باشند. باید از زمان درج آگهی کاری حداقل سه ماه گذشته باشد و شرکت مورد نظر تایید کند که استخدام نیروی کاری با این تخصص از افراد مقیم کشورشان امکان‌پذیر نیست.

راه دیگر برای اخذ ویزای کاری، اقدام برای پیدا کردن کار در کشور مقصد است و به همین منظور کشور مورد نظر با توجه به قوانین خود فرصت شش ماهه‌ای در اختیار متقاضی قرار می‌دهد تا نسبت به پیدا کردن شغل مورد نظر اقدام کند. پس از آن این ویزا می‌تواند شامل تغییراتی در دوره زمانی شود.

ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به حامل اجازه می دهد تا در یک موسسه آموزشی در کشور میزبان تحصیل کنند. این ویزا معمولا به اندازه تایم تحصیل دانشجو اعتبار دارد اما در اکثر کشور ها دانشجو پس از تحصیل نیز در مدت مشخصی می تواند در آن کشور حضور داشته باشد تا بتواند اقامت خود را به اقامت بلند مدت تبدیل کند.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی

افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند باید قبل از این اقدام نامه پذیرش خود از دانشگاه مورد نظر را داشته باشند. داشتن این نامه تنها تایید دانشگاه مبنی بر اجازه تحصیل در آن دانشگاه است، برای تحصیل در آن کشور نیاز به گرفتن ویزای دانشجویی است.

دانشجویانی که نامه پذیرش خود را دریافت کرده‌اند باید به صورت آنلاین اقدام به رزرو وقت مصاحبه کنند. با توجه به نامه پذیرش و شروع ترم نیاز است هر فرد مدت زمانی در حدود ۸ تا ۱۰ هفته قبل از شروع تحصیل اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کند. ویزاهای توریستی قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیستند و برای ویزای تحصیلی باید از کالج یا دانشگاه نامه پذیرش دریافت شود.

ویزای پناهنده / پناهندگی

ویزای پناهندگی را می توان به افرادی که از آزار و شکنجه، جنگ، بلایای طبیعی و سایر شرایطی که زندگی آنها را در معرض خطر قرار می دهد، اعطا کرد.

 

ویزای تعطیلات کاری

ویزاهای تعطیلات کاری به حامل اجازه می دهد تا در کشوری که از طریق آن سفر می کند، کار موقت خود را انجام دهد. هر کشوری برنامه تعطیلات کاری را ارائه نمی دهد. استرالیا محبوب ترین کشور در خصوص این برنامه محسوب می شود.

 

ویزای همسر

ویزای همسر این امکان را به همسران می دهد تا اگر همسر شخص در کشوری دیگر حضور داشت اجازه الحاق به وی را داشته باشد.

 

ویزای ترانزیت

ممکن است مسافران برای عبور از کشوری که کشور مقصد آنها نیست، گاهی به ویزای ترانزیت احتیاج داشته باشند. ویزای ترانزیت به طور معمول در صورتی انجام می شود که در کشوری بیش از چند ساعت ترخیص داشته باشید.

EVISA

ویزای الکترونیکی، ویزای دیجیتالی است که به جای مهر یا چسباندن در گذرنامه شخص، در پایگاه داده ذخیره می شود. eVisa به شماره گذرنامه فرد مرتبط است. برنامه های کاربردی eVisas معمولاً از طریق اینترنت انجام می شود و متقاضی یک سند کاغذی برای ارائه هنگام مسافرت دریافت می کند

 

بایدها و نبایدها در نحوه گرفتن ویزا

هدف سفر خود را مشخص کنید

شاید شما دلایل مختلفی برای سفر دارید ولی بهتر است مهم‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید؛ ارائه مدارک بیش از حد نیاز هم دردسرهای خاص خودش را دارد.

صادق باشید

اگر صادق نباشید در مصاحبه با سوال‌های تو در تو مواجه خواهید شد و به محض ایجاد اولین تضاد در ذهن مصاحبه کننده ویزای شما رد خواهد شد.

بهتر است متأهل باشید

نباید فکر کنید اگر مجرد باشید راحت‌تر ویزا می‌گیرید؛ متأهل بودن یک امتیاز مثبت است.

محل اقامت خود را مشخص کنید

برای اخذ ویزا باید محل اقامت شما در کشور مورد نظر مشخص باشد؛ می‌توانید یک هتل رزرو کنید یا از طریق دعوتنامه ثابت کنید که محل اقامت توسط دوستان شما آماده شده است.

حتما انگشت نگاری شوید

اگر شنیدید انگشت‌نگاری مهم نیست و باور کردید، منتظر باشید که در فرودگاه مقصد، به عنوان مسافر غیر قانونی شناخته شوید.

بلیط رزرو کنید

خرید بلیط هواپیما برای تکمیل مدارک ویزا الزامی نیست، همین‌که بلیط پرواز رزرو شده باشد کافیست.

از ویزا استفاده کنید

اعتبار یک پاسپورت به ویزاهای آن نیست بلکه به مهرهای ورود و خروج آن است؛ نرفتن به کشور مقصد بعد از گرفتن ویزا، اعتبار پاسپورت شما را کم می‌کند.

داشتن ملک الزامی نیست

در مورد وضعیت تملک، داشتن ملک الزامی نیست ولی وجود سند ملکی به نام شما به صدور ویزا کمک می‌کند.

نسبت به سن بی تفاوت نباشید

هر چه سن بیشتر باشد برای تایید ویزای شما بهتر است.

سفارت ضمانت نمی‌گیرد

هیچ کدام از مدارک یا اسناد ملکی شما به عنوان ضمانت در سفارت باقی نمی‌ماند، فقط متن ترجمه شده اسناد جهت تکمیل پرونده ویزا در سفارت نگه‌داری می‌شود.

گول نخورید

شما ویزا نمی‌گیرید تا از ایران خارج شوید، ویزا می‌گیرید تا بتوانید وارد یک کشور شوید. اگر در گرفتن ویزا اصول آن رعایت نشده باشد، ممکن است آسان خارج شوید ولی در سفرتان با دردسر‌های بزرگی روبرو می‌شوید.

مشورت کنید

با توجه به تمام پیچیدگی‌ها حتما اطلاعات خود را بالا ببرید و از مشاوران خبره استفاده کنید؛ همکاران ما به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد.

اولین قدم برای گرفتن ویزا چیست؟

برای گرفتن ویزا و خروج از کشور پیش از هرچیز نیاز به گذرنامه یا پاسپورت دارید. اگر تاکنون اقدام به گرفتن پاسپورت نکرده‌اید باید مراحل اداری لازم برای گرفتن پاسپورت را بگذرانید. سی تا ۴۵ روز زمان برای دریافت پاسپورت طول خواهد کشید و اعتبار پاسپورت‌ها به طور معمول ۵ ساله است. اگر گذرنامه دارید، نیاز است تا تاریخ اعتبار گذرنامه را چک کنید.

اولین و مهم‌ترین امر هنگام گرفتن ویزا داشتن گذرنامه با بیش از شش ماه تاریخ اعتبار است. بعضی از کشورها برای ارائه ویزا به مسافران زمانی بیش از شش ماه اعتبار گذرنامه در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال فیلیپین به افرادی که تنها پاسپورتشان زیر ۹ ماه اعتبار داشته باشد، ویزا نمی‌دهد یا مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای هنگ‌کنگ داشتن گذرنامه با اعتباری بیش از ۷ ماه است.

اگر گذرنامه شما دارای اعتباری زیر شش ماه باشد، قادر به دریافت ویزا نیستید و شرایط اخذ ویزا را ندارند. این امر در خصوص کشورهایی که نیاز به صدور ویزا ندارند هم صدق می‌کند، اگر پاسپورت شما کمتر از شش ماه اعتبار داشته باشد اجازه ورود به آن کشور را نخوهید داشت. تمدید گذرنامه نیز

حدودا یک تا دو ماه زمان می‌برد. اما این امکان برای افرادی که زمان کمی دارند وجود دارد که ظرف مدت یک هفته گذرنامه خود را به صورت شخصی از اداره گذرنامه دریافت کنند.

 

برای گرفتن ویزا چه باید کرد؟

شرایط اخذ ویزا با توجه به نوع درخواست و کشوری که برای آن اقدام می‌کنید متفاوت است اما به طور کلی می‌توان گفت تمامی کشورها برای صدور ویزا نیاز به مدارک مشخصی نیاز دارند.

مدارک معمول که در شرایط اخذ ویزای کشورهای مختلف ذکر شده است شامل موارد زیر است:

پاسپورت یا گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار

مدارک شناسایی که هویت فرد را مشخص می‌کنند.

مدارک مالی مبنی بر توان مالی افراد، صورت‌حساب بانک و …

عکس واضح و جدید از فرد متقاضی

این موارد مدارک کلی برای گرفتن ویزای کشورهای مختلف است. اگر ویزا برای مقاصد خاصی مانند تحصیل یا کار صادر می‌شود باید مدارک مورد نیاز برای اثبات این امر نیز به سفارت مربوطه ارائه شود. به عنوان مثال شرایط اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی نیاز به مدارکی مبنی بر پذیرش فرد در دانشگاه یا مدرسه مشخصی در آن کشور را دارد. برای گرفتن ویزاهایی که به منظور دیدار بستگان و خانواده صادر می‌شود باید یک دعوتنامه از طرف فرد مقیم در آن کشور برای متقاضی فرستاده شود و این دعوت‌نامه جزو مدارکی است که هنگام گرفتن ویزا باید به سفارت ارائه شود. ویزاهای تجاری و کاری نیز شامل همین امر می‌شوند. برای دریافت ویزای کاری، باید سوابق تحصیلی، کاری و آموزش های فنی حرفه ای خود را ارائه کنید.

در بین ویزا ها، ساده ترین شرایط اخذ ویزا را، ویزای توریستی دارد و با توجه به مقصد مورد نظر شرایط آن متفاوت است و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مبدا، میتواند تاثیر زیادی بر آن داشته باشد. همان طور که گفته شد شرایط اخذ ویزا از کشورهای مختلف با یکدیگر کمی تفاوت دارد.

انواع ویزا و شرایط اخذ ویزاهای مختلف

ویزاهایی که از طرف کشورهای مختلف صادر می‌شوند بنا بر تقاضا و دلایل افراد برای ورود به آن کشور می‌توانند متفاوت باشند. ویزاها می‌توانند برای یک بار ورود یا ورود و خروج بدون محدودیت برای زمان مشخصی صادر شوند. افراد باید توجه داشته باشند که اگر ویزای آن‌ها برای یک بار ورود و مدت زمان شش ماه صادر شده است، می‌توانند در طول شش ماهی که از شروع تاریخ ویزا می‌گذرد تنها برای یک بار وارد خاک آن کشور شوند.

شینگن چیست؟

شینگن به منطقه بدون گذرنامه اتحادیه اروپا گفته می شود که بیشتر کشورهای اروپایی را پوشش می دهد. این بزرگترین منطقه سفر رایگان در جهان است.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن ویزای کوتاه مدت است که به شخص اجازه می دهد تا به هر یک از اعضای منطقه شینگن سفر کند، در هر اقامت تا 90 روز برای اهداف گردشگری یا تجاری. ویزای شینگن متداول ترین ویزا برای اروپا است. دارنده آن را قادر می سازد تا وارد شود آزادانه در داخل اتحادیه سفر کند و از هر یک از کشورهای عضو شینگن منطقه شینگن را ترک کند. هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد. با این حال، اگر قصد دارید بیش از 90 روز در یکی از کشورهای شینگن تحصیل، کار یا زندگی کنید، باید برای ویزای ملی آن کشور اروپایی اقدام کنید و نه ویزای شینگن. بیش از 15 میلیون نفر در سال 2019 از ویزای شینگن برای سفر به اروپا استفاده کرده اند.

کدام کشورهای اروپا ویزای شینگن صادر می کنند؟

منطقه شینگن شامل 26 کشوری است که توافق نامه شینگن را امضا کرده اند، که به شهروندان کشورهای عضو اجازه می دهد بدون عبور از گذرنامه و کنترل مرزی آزادانه در این منطقه سفر کنند.

هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن می تواند ویزای شینگن صادر کند.

کشورهای شینگن:

 • اتریش
 • بلژیک
 • جمهوری چک
 • دانمارک
 • استونی
 • فنلاند
 • فرانسه
 • آلمان
 • یونان
 • مجارستان
 • ایسلند
 • ایتالیا
 • لتونی
 • لیتوانی
 • لوکزامبورگ
 • مالت
 • هلند
 • نروژ
 • لهستان
 • پرتغال
 • اسلواکی
 • اسلوونی اسلوونی
 • اسپانیا
 • سوئد
 • سوئیس

لیختن اشتاین

انواع ویزای شینگن برای بازدیدهای کوتاه مدت در اروپا

اگر به دلایل زیر قصد بازدید از یک یا چند کشور اروپایی در این منطقه را دارید، باید برای ویزای شینگن اقدام کنید:

اهداف کسب و کار

دیدار با دوستان و خانواده

جهانگردی و تعطیلات

رویدادهای فرهنگی و ورزشی

ترانزیت فرودگاه و ترانزیت برای دریانوردان

سفر رسمی

دلایل پزشکی

مطالعه و پژوهش اهداف کوتاه مدت

بسته به دلایل شما برای بازدید از کشورهای شینگن و تعداد دفعات بازدید شما، کنسولگری شینگن می تواند برای شما ویزای یک بار ورود، ویزای دو بار ورود یا ویزای چند بار ورود را صادر کند اعتبار ویزای یک بار ورود به فرم درخواست ویزا و تصمیم واقعی کنسولگری که ویزای شینگن را برای شما صادر می کند و به تعداد روزهایی که شما اعلام کردید در منطقه شینگن حضور دارید بستگی دارد. در صورت ورود مکرر شما به اتحادیه شینگن، ممکن است واجد شرایط برای دریافت ویزای 5 ساله شینگن شوید.

مدارک لازم برای گرفتن ویزا

چه اسنادی هنگام درخواست ویزای شینگن مورد نیاز است؟

لیست اسناد زیر برای هرگونه درخواست ویزای کوتاه مدت شینگن مورد نیاز است:

 

فرم درخواست ویزا کامل و امضا شده.

دو عکس گرفته شده اخیر باید ضمیمه شود. با توجه به شرایط ویزا، باید هر دو عکس در سه ماه گذشته گرفته شود .

گذرنامه معتبر بیش از 10 سال اعتبار نداشته باشد و باید حداقل سه ماه بیشتر از تاریخی که قصد دارید از منطقه شینگن خارج شوید، اعتبار داشته باشد. گذرنامه های قدیمی تر با ویزا (در صورت داشتن).

رزرو بلیط رفت و برگشت یا برنامه سفر. باید شامل تاریخ و شماره پرواز باشد که مشخص کننده ورود و خروج از منطقه شینگن است.

بیمه نامه مسافرتی. سندی که ثابت کند شما بیمه سلامت سفر برای کل قلمرو شینگن را دارید، با حداقل پوشش 30,000 یورویی در صورت هرگونه فوریت های پزشکی به عنوان بیماری، تصادف و حتی بازگشت به کشور در صورت مرگ.

اثبات محل اقامت سندی که نشان می دهد در کل اقامت خود در شینگن کجا اقامت خواهید کرد. این می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • رزرو هتل / خوابگاه.
 • قرارداد اجاره
 • نامه دعوت از میزبانی که در خانه او اقامت خواهید داشت.

اثبات تمکن مالی. شواهدی مبنی بر اینکه شما در تمام مدت اقامت خود در شینگن پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود دارید. این می تواند یکی از موارد زیر باشد:

صورت حساب بانکی – که نشان می دهد برای سفر پول کافی در حساب خود دارید. اظهارنامه نباید بیش از 3 ماه باشد.

نامه حمایت مالی – توسط شخص دیگری که تأیید می کند از سفر شما به شینگن پشتیبانی مالی می کنند. برای معتبر بودن این نامه باید همراه با اظهارنامه بانکی ضامن باشد، حداکثر سه ماه از آن بگذرد.

ترکیبی از صورت حساب بانکی شما و نامه حمایت مالی.

اثبات هزینه ویزا پرداخت شده . 80 یورو برای بزرگسالان و 45 یورو برای کودکان از 6 تا 12 سال.

تفاوت ویزا های توریستی

ویزا های توریستی دو نوع مختلف دارند که در این بخش به توضیح آنها می پردازیم:

ویزا های توریستی معمولا با اهداف گردشگری و دید و بازدید درخواست می شوند. این ویزا ها معمولا در نوع یک بار ورود و چند بار ورود صادر می شوند. ویزا های یکبار ورود اصطلاحا single و ویزا های چند بار ورود را multiple می نامند. در تمام ویزا های مالتی پل متقاضی می تواند بدون محدودیت در سال به کشور مورد نظر ورود کند. این ویزا ها معمولا به مدت اعتبار پاسپورت صادر می شوند که برای ایرانی ها 5 ساله می باشد. قابل ذکر است که ویزا های توریستی قابلیت تغییر به هیچ نوع دیگری از ویزا مانند تحصیل، ویزا کار، و ویزا های سرمایه گذاری را ندارند و اگر شخصی قصد انجام تغییر ویزا را داشت باید از ابتدا برای همان ویزا درخواست دهد. افرادی که ویزا توریستی شینگن را دریافت می کنند می توانند در تمام 27 کشور عضو معاهده رفت و آمد و ورود کنند.

 

نحوه گرفتن ویزای توریستی

همانطور که گفته شد ویزا، سند و مجوز ورود به کشور های دیگر است که برای هر موضوعی ویزای مخصوص وجود دارد. نحوه گرفتن ویزا بسیار مهم است. متقاضی باید مدارک و مراحل را به صورت صحیح ارائه کند و مطابق با روند اصولی مراحل را طی کند. نحوه گرفتن ویزا بدین صورت است که متقاضی باید مدارک مرتبط با ویزای درخواستی خود را از سفارت یا کنسولگری یا وب سایت های رسمی سفارت را مطلع شود و با تهیه و ترجمه آنها و در نهایت ارائه آنها به سفارت، منتظر جواب دریافت ویزا بماند. استفاده از وکیل مهاجرتی معتبر و خبره به امور مهاجرت و حقوق بین الملل، می تواند تاثیر بسیار زیادی در این پروسه داشته باشد. لذا توصیه ما به شما عزیزان برای کم کردن ریسک و بالا بردن شانس ویزا، بهتر است که از وکیل مهاجرت بهره مند شوید.

 

  

×