معرفی چند تا از بهترین دانشگاه های کانادا

معرفی چند تا از بهترین دانشگاه های کانادا

میان دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کانادا، نود درصد آن‌ها از انتخاب‌شان مبنی بر مهاجرت به کانادا برای تحصیل راضی بوده‌اند

بهترین دانشگاه های کانادا

 

بر اساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در میان دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کانادا، نود درصد آن‌ها از انتخاب‌شان مبنی بر مهاجرت به کانادا برای تحصیل راضی بوده‌اند و ۹۵٪ آن‌ها تحصیل در کانادا را به دیگران هم توصیه کرده‌اند.

 

 

1. دانشگاه اتاوا

دانشگاه اُتاوا بزرگ‌ترین دانشگاه دوزبانهٔ جهان است (انگلیسی و فرانسوی) و از این حیث متمایز از دیگر دانشگاه های کانادا است. مکان آن واقع در شهر مرکزی اتاوا است. دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) در قلب پایتخت کانادا در استان انتاریو قرار گرفته و به موسسات بزرگ کشور دسترسی دارد. پیشرفت‌های دانشگاه اتاوا در علوم اجتماعی، بهداشت و علوم انسانی آنرا به دانشگاهی بی نظیر جهت آموزش، یادگیری و رشد و ترقی تبدیل نموده است.

بالغ بر ۴۰ هزار دانشجو و ۵ هزار کارمند در این دانشگاه فعالیت می‌کنند و تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار نفر از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشگاه اتاوا نقش چشمگیری در اقتصاد منطقه داشته است و برای ۹۷٪ از فارغ‌التحصیلانش موقعیت شغلی فراهم کرده است.

یکی از جلوه‌های دیدنی این دانشگاه موزهٔ آثار باستانی کلاسیک آن است که در سال ۱۹۷۵ و به منظور ایجاد اشتیاق نسبت به مطالعات و تحقیق در آثار گذشتگان احداث شد.

دانشگاه اتاوا سالانه نزدیک به 60 میلیون دلار کمک هزینه تحصیلی و بورسیه ورودی به دانشجویان اعطا می کند. اتاوا اولین و بیشترین رشته ها و برنامه ها به زبان فرانسوی را در میان دانشگاههای کانادا دارد.

دانشگاه اتاوا یک بنگاه اقتصادی مهم ملی در منطقه پایتخت می باشد و جزو 10 دانشگاه برتر تحقیقاتی و پژوهشی کانادا است. از نظر آموزشهای ترکیبی (کار-تحصیل) جزو 5 دانشگاه برتر کشور می باشد. همچنین بزرگترین مدرسه حقوق در کانادا را دارا می باشد.

 

.دانشگاه مک مستر

دانشگاه مَک مستر واقع در همیلتون انتاریو است. ساختمان‌های اصلی در زمینی به مساحت ۱۲۱ هکتار، در مجاورت باغ‌های زینتی همیلتون ساخته شده‌اند. مساحت قابل‌توجه زمین‌های در اختیار دانشگاه آن را از بسیاری از دانشگاه های کانادا متمایز کرده است.

نام دانشگاه برگرفته از ویلیام مک مستر است. سناتور و بانک‌دار مطرح کانادایی که ۹۰۰ هزار دلار را وقف احداث این دانشگاه کرد.

دانشکدهٔ پزشکی مک مستر در میان دانشگاه های کانادا زبانزد است و دستاوردهای جهانی متعددی به نام آن ثبت شده است. دیگر دانشکده‌های مطرح دانشگاه مرتبط با رشته‌های مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی هستند. یکی از سیاست‌های مرکزی دانشگاه تأکید بر فعالیت‌های تحقیقاتی مرتبط با نیازهای ضروری جامعه است. بیشتر کارهای تحقیقاتی دانشگاه مرتبط با مراقبت‌های درمانی است. از جمله دستاوردهای محققان پزشکی این دانشگاه می‌توان به کشف راهکاری برای وارد کردن ذراتی از پوست انسان به جریان خون اشاره کرد. با استفاده از این راهکار می‌توان کمبود اهداکنندگان خون را برای بیماران سرطانی جبران کرد.

دانشجویان خارجی دانشگاه مک مستر از بیش از نود کشور مختلف اقدام به مهاجرت به کانادا کرده‌اند. دیگر وجه تمایز دانشگاه با سایر دانشگاه های کانادا در فعالیت‌های مشارکتی آن در سطح بین‌المللی است. دانشگاه مک مستر در حال حاضر با چیزی حدود هفتاد دانشگاه از اقصانقاط جهان قراردادهایی برای همکاری، مشارکت و تبادل اطلاعات دارد.

دانشگاه مک مستر یکی از چهار دانشگاه کانادا است که همیشه نامش در میان صد دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورده است. افراد موفق زیادی فارغ‌التحصیل این دانشگاه بوده‌اند: از کسانی که جایزه نوبل برده‌اند و مدیران کسب‌وکارهای بین‌المللی گرفته تا مخترعان مطرح و سیاست‌مدارهای مهم و الی آخر.

3.دانشگاه مک گیل

 

دانشگاه در سال ۱۸۲۱ ساخته شد. نام آن برگرفته از جیمز مک‌گیل، تاجر اسکاتلندی است که پس از مرگش، وصیت کرد بخشی از سرمایه‌اش صرف ساخت این دانشگاه بشود. ساختمان اصلی آن واقع در مرکز شهر مونترال است. بیشتر ساختمان‌های دانشگاه در محوطهٔ زیبای پارک‌مانند و فضای سبز واقع شده‌اند. خوابگاه دانشجویانی که ترم اول تحصیل در کانادا را در این دانشگاه می‌گذارند هم در همین محوطه‌ها است. دانشگاه مک گیل در سال 1821 به لطف سخاوت آقای جیمز مک گیل تاسیس شد و از آن زمان از یک دانشکده کوچک به دانشگاهی بزرگ و پر جمعیت با 2 کمپ، 11 دانشکده، 300 رشته تحصیلی و 39500 دانشجو تبدیل شده است. این دانشگاه از نظر جذب برترین دانشجویان نخبه کانادا، آمریکا و جهان شناخته شده است و دانشجویان آن دارای بالاترین معدل ها و نمرات ورودی در کانادا می باشند

برای ساخت تمامی ساختمان‌های اصلی دانشگاه مک‌گیل از سنگ‌آهک خاکستری‌رنگ استفاده شده است که جلوهٔ زیبایی به آن بخشیده است و از این حیث، در میان دانشگاه های کانادا متمایز شده است.

نخستین دانشکده پزشکی در کانادا در سال ۱۸۲۹ در دانشگاه مک‌گیل احداث شد. امروزه هم دانشجویان رشته‌های مراقبت‌های درمانی و پزشکی در دانشگاه مک‌گیل در سطح جهان حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

مجموعا بیشتر از سی هزار دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور مختلف دانشگاه مک‌گیل را برای تحصیل در کانادا انتخاب کرده‌اند. بیش از سیصد مدرک در مقاطع مختلف در این دانشگاه ارائه می‌شود. دانشگاه مک‌گیل، در مقایسه با سایر دانشگاه های کانادا سیاست‌های جدی‌تری برای جذب دانشجویان خارجی دارد.

خواننده و ترانه‌سرای مشهور، لئونارد کوهن و ویلیام شاتنرِ بازیگر از جمله افراد مشهور فارغ‌التحصیل از دانشگاه مک‌گیل هستند. همچنین در مقایسه با دیگر دانشگاه های کانادا، بیشترین تعداد دانشجویی که برای تحصیل در آکسفورد بورسیه دریافت می‌کنند متعلق به این دانشگاه است.

کشف امکان تجزیهٔ اتم‌ها، نخستین نقشه از قشر حرکتی مغز و اختراع پلکسی‌گلاس، از جمله دستاوردهای این دانشگاه است. به‌علاوه دانشگاه مک‌گیل اداعی دارد مبنی بر اینکه آن‌ها برای نخستین بار فوتبال آمریکایی مدرن، هاکی و بسکتبال را ابداع کردند.

دیگر وجه تمایز دانشگاه مک‌گیل از دانشگاه های کانادا کتابخانهٔ فوق‌العادهٔ آن است. کتابخانه‌ای که شامل سیزده زیرمجموعهٔ کوچک‌تر و مجموعا حاوی شش میلیون کتاب و وسایل مرتبط دیگر است.

  • کسب رتبه اولین دانشگاه در میان دانشکده های دکتری پزشکی کانادا به مدت 10 سال متوالی
  • رتبه 21 در میان دانشگاه های جهان در رتبه بندی سال 15-2014
  • دارای 24% دانشجوی بین المللی
  • دارای 23% از دانشجویان فارغ التحصیل
  • دارای بالاترین تعداد دانشجویان دکتری در میان دانشگاه های تحقیقاتی کانادا
  • اشتغال بکار و زندگی فارغ التحصیلان آن در 180 کشور جهان
  • دارای 12 برنده جایزه نوبل

4.دانشگاه بریتیش کلمبیا

رتبهٔ دوم در میان بهترین دانشگاه های کانادا به قدیمی‌ترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیا تعلق دارد. مرکزی جهانی برای آموزش، تحقیق و فراگیری علوم مختلف که به عنوان یکی از بیست دانشگاه برتر جهان هم شناخته می‌شود.

ساختمان‌های اصلی دانشگاه واقع در شهرهای ونکوور و کلونا هستند. دانشجویان خارجی که در ساختمان ونکوور دانشگاه تحصیل می‌کنند، می‌توانند از مناظر زیبای سواحل و کوهستان‌های اطراف آن لذت ببرند. از دیگر زیبایی‌های ساختمان دانشگاه در این شهر می‌توان به باغ‌های زینتی و مرکز هنرهای نمایشی آن اشاره کرد. مرکزی که نام دانشگاه بریتیش کلمبیا را در میان بهترین دانشگاه های کانادا زبانزد کرده است. از نکته هایی که برای تحصیل در این کشور باید مد نظر دانشگاه باشید، زبان لاتین است. البته در مقاطع بالای تحصیلی و در دانشگاه های برتر آن، واحدهای درسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

این دانشگاه برای کسانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را هم دارند ایده‌آل است. مسئولان دانشگاه همه‌ساله مبلغی را برای این منظور اختصاص می‌دهند. برای مثال می‌توان به سیاست‌های دانشگاه برای کمک به دانشجویانی اشاره کرد که کشورشان درگیر جنگ است.

هشت برندهٔ جایزهٔ نوبل، ۷۱ دانشجویی که فرصت تحقیقاتی و کمک‌هزینه برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد را به دست آوردند، و ۶۵ مدال‌آور مسابقات المپیک فارغ‌التحصیل همین دانشگاه بوده‌اند.

بزرگترین سیکلوترون یا ذره‌شکن جهان (نوعی وسیله است که به عنوان شتاب‌دهنده ذرات در فیزیک استفاده می‌شود) واقع در آزمایشگاه ملی فیزیک ذرات و فیزیک اتمی کانادا، در دانشگاه بریتیش کلمبیا است.

ساختمان دانشگاه در ونکوور شامل ۱۲ دانشکده می‌شود و هفت دانشکده دیگر واقع در کلونا هستند. دانشگاه بریتیش کلمبیا، در مشارکت با دانشگاه علوم سیاسی پاریس، مدرک مرتبط در مقاطع کاردانی و لیسانس ارائه می‌کند.

سه نخست‌وزیر کانادایی فارغ‌التحصیل همین دانشگاه بوده‌اند. یکی از آن‌ها جاستین ترودو، نخست‌وزیر فعلی کانادا است.

در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور مختلف با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا این دانشگاه را به عنوان محل تحصیل‌شان انتخاب می‌کنند. دانشجویانی که تنها هدف‌شان ایجاد تغییرات مثبت در جهان است. دیگر وجه تمایز دانشگاه بریتیش کلمبیا در میان بهترین دانشگاه های کانادا مبلغ قابل توجهی است که سالانه در آن صرف کارهای تحقیقاتی می‌شود. مبلغی بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار.